Ülseratif Kolit Bitkisel Tedavi Yöntemleri
12 Temmuz 2024

Ülseratif Kolit Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Ülseratif Kolit Bitkisel Tedavi

Ülseratif kolit, kalın bağırsağın iltihaplanması sonucu ortaya çıkan ve kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Sebebi henüz net olarak bilinmemekle birlikte, bu iltihabi hastalık sürekli dışkılama isteğine yol açar ve günümüzde oldukça yaygındır. Sindirim sistemi, sinir sistemi ile doğrudan bağlantılı olduğu için üzüntü ve strese karşı tepkimeye girer. Ülseratif kolit bitkisel tedavi yöntemleri uygulanırken sakin ve huzurlu bir ortam oluşturulması son derece önemlidir. Sabırla tedaviye devam etmek gereklidir. Ayrıca, bazı gıdalardan uzak durmak da tedavinin başarısı için kritik öneme sahiptir. Örneğin, kavun, karpuz, domates, peynir, baharat, acı, süt, salatalık, sarımsak, portakal, greyfurt, bakliyat ve bezelye tüketiminden kaçınılmalıdır. Özellikle alkol ve gazlı içeceklerden de uzak durulmalıdır. Susam yağı ve çörek otu yağı salatalarda kullanılmalıdır.

Ülseratif Kolit Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  • Kızılcık: Zamanında taze olarak bulabilirseniz, ülseratif kolit bitkisel tedavisinde oldukça etkili olan kızılcığın bol miktarda tüketilmesi önerilir. Kızılcıkta bulunan maddeler hastalığın yol açtığı problemleri hafifletmeye yardımcı olur. Vişne de benzer şekilde bağırsaklardaki bakterilerin dışarı atılmasına yardımcı olabilir. Evde hazırlanmış, katkı maddesi içermeyen kızılcık ve vişne şurubu da tüketilebilir, ancak şeker ilavesi yapılmamalıdır.
  • Süpürge Tohumu: Ülseratif kolit bitkisel tedavisi için süpürge tohumu tüketimi önerilir. Bir yemek kaşığı süpürge tohumunu havanda iyice ezdikten sonra sabah ve akşam aç karnına yutun ve üzerine su için. Tedaviyi desteklemek amacıyla öğleden sonra ve akşam limon melisa çayı tüketmek de faydalıdır. Limon melisa çayı içerek rahatlatıcı etkisinden yararlanabilirsiniz. Bu diyete en az bir ay devam edilmelidir. Geçici bir düzelme görüldüğünde tedaviyi sonlandırmak, hastalığın tekrar etmesine yol açabilir.
  • Karanfil: Ciddi ishal problemi olanlar, 10 adet karanfili ortadan ikiye ayırarak yutmalıdır. Öğle ve akşam yemeklerinden önce, aç karnına yutulması gerekmektedir. Beş gün boyunca uygulandığında ishalin durmasına yardımcı olacaktır. Ancak, bu yöntem beş günden fazla uygulanmamalıdır.

Ülseratif kolit tedavisi gören hastaların tedavilerini yarıda bırakıp sadece bitkisel tedavi yöntemlerine yönelmeleri doğru değildir. Uzman doktorun verdiği ilaçları ve tedavi planını uygulamak gerekmektedir. Ülseratif kolit bitkisel tedavi yöntemleri, asıl tedaviye destek amaçlı uygulanmalıdır. Ülseratif kolit hastaları zaman içinde kendilerine iyi gelen ve gelmeyen gıdaları tespit ederek, bu doğrultuda davranmalıdır. Bu nedenle, ülseratif kolit bitkisel tedavi yöntemlerini uygularken mutlaka doktorunuza danışınız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ülseratif Kolit Nasıl Geçer?

Ülseratif Kolit Nasıl Geçer?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ülseratif Kolit Kanser Belirtileri ve Tedavisi

Ülseratif Kolit Kanser Belirtileri ve Tedavisi

Ülseratif Kolit Yasak Yiyecekler Nelerdir?

Ülseratif Kolit Yasak Yiyecekler Nelerdir?

Gastroenterit ve Kolit Belirtileri ve Tedavisi

Gastroenterit ve Kolit Belirtileri ve Tedavisi

Ülseratif Kolit Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Ülseratif Kolit Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Kolit Çeşitleri Nelerdir?

Kolit Çeşitleri Nelerdir?

Güncel

Bebeklerde Kolit Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kolit Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Eozinofilik Kolit Nedir?

Eozinofilik Kolit Nedir?